Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ
Kategorie

Jak działają napędy do bram garażowych?

Jak działają napędy do bram garażowych?

Nowoczesne rozwiązania mogą w znacznym stopniu ułatwić życie. Jednym z nich jest napęd do bramy garażowej. Możliwość zdalnego uruchomienia drzwi, bez konieczności wysiadania z pojazdu to duży komfort. Funkcja ta doceniana będzie szczególnie w czasie niekorzystnej pogody. Na jakiej zasadzie działa cały mechanizm? Czy da się zautomatyzować istniejącą już bramę? Na co zwrócić uwagę? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule. 

Budowa i zasada działania napędu bramy do garażu

Napęd do bramy garażowej składa się z siłownika, centrali sterującej, szyny jezdnej i pilota. Działanie jest dość proste. Jak tłumaczy specjalista z firmy OlbudNajprościej mówiąc - siłownik wprawia w ruch ramę połączoną z panelem. Popycha drzwi w celu ich otwarcia lub ciągnie, by je zamknąć. Skrzydło bramy połączone jest z wózkiem umiejscowionym na szynie jezdnej. Szyna montowana jest do sufitu – w przypadku bram segmentowych i uchylnych lub ściany – w przypadku bram skrzydłowych. Napędzany jest, w zależności od rodzaju, łańcuchem lub paskiem zębatym. Całością kieruje system sterowania nazywany również centralą sterowniczą lub centralką. W celu uruchomienia bramy wystarczy nadać sygnał za pomocą pilota.

Na co zwrócić uwagę przy montażu napędu?

W przypadku już istniejących bram nie zawsze da się dodać do nich napęd. W niektórych sytuacjach ilość wolnego miejsca może być zbyt mała, by zmieścić całe oprzyrządowanie. Przeszkodą mogą być między innymi wystające elementy infrastruktury lub niskie nadproże. To jednak nieliczne wyjątki. W zdecydowanej większości bramy garażowe da się zautomatyzować. Warunkiem koniecznym jest jedynie ich dobry stan techniczny. Ponadto należy zwrócić uwagę na takie kryteria jak:

  • moc – musi być dopasowana do rozmiaru i wagi bramy,

  • sposób napędzania - łańcuch lub pasek zębaty,

  • prędkość przesuwu - od tego zależy szybkość otwierania i zamykania,

  • funkcje dodatkowe - np. awaryjne otwieranie, fotokomórka wykrywająca przeszkody, połączenie z systemem smart home.

Jeśli jesteś na etapie budowy zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zakup bramy garażowej z napędem. W ten sposób zyskasz pewność, że mechanizm będzie prawidłowo działał.