Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ
Kategorie

Ogrodzenie a granica działki - Jak prawidłowo ustawić ogrodzenie? Geodeta odpowiada.

Ogrodzenie a granica działki - Jak prawidłowo ustawić ogrodzenie? Geodeta odpowiada.

Ogrodzenie a granica działki - Jak prawidłowo ustawić ogrodzenie? Geodeta odpowiada.

Przed wykonaniem ogrodzenia warto zapoznać się z wymaganiami lokalnego zagospodarowania terenu, ustalić granicę działki, oraz upewnić się jak prawidłowo usytuować ogrodzenie, aby nie ponosić kosztów związanych z ewentualnym przerobieniem projektu ogrodzenia.

Często odpowiadamy na pytania o prawidłowym ustawieniu ogrodzenia względem granicy działki. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł, odpowiadający na najczęściej zadawana pytania dotyczące posadowienia ogrodzenia.

Artykuł napisany we współpracy z zaprzyjaźnionym biurem geodezyjnym KODEM. Na zadane pytania odpowiada P. Dariusz Mazurek, geodeta z 10-letnim doświadczeniem w temacie wykonania ogrodzeń dla inwestycji prywatnych oraz przemysłowych.

Wytyczenie granic działki pod ogrodzenie – dlaczego to takie ważne?

Przed usytuowaniem ogrodzenia na posesji warto upewnić się, że będzie ono w całości mieścić się w granicy naszej nieruchomości, aby uniknąć ryzyka sporu sąsiedzkiego, który może skutkować nawet rozbiórką ogrodzenia. Nie zawsze jest to takie proste.

Niestety czasami znaki graniczne nieruchomości w terenie uległy zatarciu lub też nigdy nie były oznaczone słupkami granicznymi. W takim przypadku należy skontaktować się z geodetą, który pomoże rozwiązać problem z wytyczeniem granicy działki.

Kto może pomóc w określeniu granic nieruchomości?

Przed wyborem specjalisty do określenia granic nieruchomości koniecznie sprawdź, czy dysponuje on wymaganymi uprawnieniami do tego zakresu prac. Odszukaniem, wznowieniem i ustaleniem granic nieruchomości zajmują się geodeci z uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii z zakresu drugiego - "rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych" nadawanymi przez Głównego Geodetę Kraju.

Czy mogę oznaczyć granicę działki pod ogrodzenie samodzielnie?

Nieodpowiedzialne jest samodzielne oznaczanie granic przez inwestorów na podstawie danych zawartych w geoportalach, należy zauważyć, iż po wejściu na geoportal krajowy, którego operatorem jest Główny Urząd Geodezji i Kartografii ukaże nam się komunikat: "Prezentowana w naszym serwisie internetowa mapa ma charakter wyłącznie poglądowy i w żadnym razie nie może być traktowana jako dokument oficjalny." Dane prezentowane na portalach typu geoportal mogą być nieaktualne a ufanie im bez profesjonalnej weryfikacji granic, może nieść za sobą kosztowne konsekwencje.

Znalazłem słupki graniczne - nic więcej nie potrzebuję

Słupki graniczne określają granice naszej nieruchomości. Jeżeli inwestor samodzielnie odnalazł je w terenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pomocy geodety potrzebować nie będzie.

Zdarza się natomiast, że znaki graniczne są przesunięte, lub zakopywane z błędem, czasem przez osoby nieposiadające wymaganych uprawnień. Jeżeli inwestor nie jest pewny swoich granic, powinien wezwać geodetę, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Odszukanie granic działki pod ogrodzenie to odpłatna usługa geodezyjna. Choć jest to oczywiście dodatkowy koszt, to nieporównywalnie mniejszy niż rozbiórki ogrodzenia czy zadośćuczynienia, o które sąsiad może się ubiegać wobec naruszenia jego własności.

Jutro stawiają ogrodzenie - dzwonię do geodety!

Na czym polega ustalenie granic działki pod ogrodzenie i dlaczego szukanie geodety na ostatni moment nie jest dobrym pomysłem?

Geodeta nie odszukuje granic działki z mapek. Do odszukania/wznowienia/ustalenia granic nieruchomości wykorzystywane są materiały archiwalne takie jak szkice, obliczenia, protokoły z ustalenia tych znaków granicznych przez innego geodetę w przeszłości, które pozyskuje się z archiwum Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjno-Kartograficznej.

W idealnym przypadku, gdy granice naszej nieruchomości pierwotnie zostały ustalone i pomierzone z odpowiednią dokładnością, a znaki zostaną odszukane w terenie w stanie nienaruszonym, geodeta w krótkim czasie wytyczy linię planowanego ogrodzenia.

Co jeśli nie można odnaleźć pierwotnych znaków?

Jeżeli jednak dane na granice okażą się niewystarczająco dokładne, należy przeprowadzić procedurę wznowienia, ustalenia lub rozgraniczenia nieruchomości. W pierwszych dwóch przypadkach procedura trwa ok. dwóch miesięcy, w trzecim ok. czterech miesięcy. Nie wystarczy jednak tylko poczekać.

Rozpoczęcie takich procedur wiąże się z powiadomieniem właścicieli sąsiadujących nieruchomości i sporządzeniem protokołu z czynności na gruncie, który podpisują wszyscy przybyli na spotkanie sąsiedzi.

Nie należy więc zwlekać z decyzją i czekać z wezwaniem geodety do ostatniej chwili. Może okazać się, że proces może potrwać, przez co niemożliwe będzie umówienie harmonogramu pracy nad budową ogrodzenia.

Jak poprawnie ustawić ogrodzenie - na granicy, czy poza granicą działki?

Ogrodzenie, które będzie wyłącznie naszą własnością, i co do którego nikt nie będzie mógł rościć sobie praw, czy wyrazić jakiegokolwiek sprzeciwu, musi być zbudowane w granicy naszej działki – żaden jego element nie może znaleźć się na granicy dwóch sąsiadujących działek, ani jej przekroczyć.

Tę kwestię reguluje Kodeks cywilny – w art. 154. ustawy przeczytamy, że tego typu obiekty, jak ogrodzenia, które znajdują się na granicy nieruchomości, służą do wspólnego użytku i powinny być finansowane oraz utrzymywane przez obie strony.

Chcę wykonać ogrodzenie w osi granicy działki, co muszę zrobić?

Zatem w przypadku budowy ogrodzenia w osi granicy powinniśmy uzyskać zgodę sąsiada, a zasada dobrego sąsiedztwa obliguje obie strony do wspólnego ponoszenia kosztów jego wzniesienia i utrzymania.

Jaki geodeta do wytyczenia granic pod ogrodzenie - Gdańsk, Pruszcz Gdański, Gdynia, Sopot

Od wielu lat korzystamy z profesjonalnej obsługi geodetów z firmy “KODEM” z siedzibą w Pruszczu Gdańskim. Za każdym razem gdy potrzebujemy wytyczyć granice działki, możemy liczyć na profesjonalną i terminową pomoc z ich strony.

Dzięki 30-letniemu praktycznemu doświadczeniu w realizacji ogrodzeń dla inwestorów prywatnych i przemysłowych biuro KODEM pomaga nam również w przypadku niestandardowych sytuacji.

Kontakt do biura KODEM:

A&D Pracownia Geodezyjno-Projektowa "KODEM" Dariusz Mazurek

Waląga 1/1e, 83-000 Pruszcz Gdański

e-mail: dariusz@kodem.eu

tel. 517-383-280