Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ
Kategorie

Najważniejsze parametry okien PCV

Najważniejsze parametry okien PCV

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wymianę starych okien na nowe, energooszczędne modele wykonane z PCV. Wybór odpowiednich okien jest jednak niezwykle istotny, ponieważ wpływają one na komfort mieszkania, a także wysokość rachunków za ogrzewanie. W związku z tym w niniejszym artykule przedstawiamy najważniejsze parametry okien PCV, które warto wziąć pod uwagę podczas ich zakupu. Zapraszamy do lektury.

Współczynnik przenikania ciepła (Uw)

Jednym z kluczowych parametrów okien PCV jest współczynnik przenikania ciepła oznaczany jako Uw. Wartość tego parametru informuje nas o tym, jak dobrze okno izoluje ciepło. Im niższa jest jego wartość, tym lepsza izolacyjność termiczna okna. 

Dobrej jakości okna PCV Wiśniowski lub innych renomowanych marek powinny mieć współczynnik Uw poniżej 0,8 W/m2K. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby wartość tego parametru była obliczana dla całego okna, a nie tylko szyby.

Rodzaj i liczba komór w profilu

Kolejnym istotnym parametrem jest liczba komór w profilu okiennym oraz ich układ. Im więcej komór, tym lepsza izolacja termiczna i akustyczna. Choć okna PCV mogą mieć od 3 do nawet 9 komór, najpopularniejsze są modele 5-komorowe, które zapewniają dobrą izolację przy rozsądnej cenie. Warto również zwrócić uwagę na układ komór – najlepsze są te o symetrycznym rozmieszczeniu, które zapewniają równomierną izolację.

Grubość szyby

Grubość szyby również wpływa na izolacyjność okien PCV. Im grubsza jest szyba, tym lepiej izoluje ona ciepło oraz dźwięki. Standardowe okna PCV mają dwuszybowe pakiety o grubości 24 mm, jednak coraz częściej spotyka się także modele trzyszybowe o grubości 36 mm lub więcej. Warto zwrócić uwagę na to, aby przestrzeń między szybami była wypełniona gazem szlachetnym, takim jak argon, który dodatkowo poprawia izolacyjność okna.

Współczynnik przenikania dźwięku (Rw)

Jeśli zależy nam na dobrym wyciszeniu mieszkania, warto też zwrócić uwagę na współczynnik przenikania dźwięku, oznaczany jako Rw. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsza izolacja akustyczna okna. Dobrej jakości okna PCV powinny mieć współczynnik Rw na poziomie co najmniej 30 dB. W przypadku mieszkań w hałaśliwych okolicach warto zainwestować w okna o jeszcze lepszych parametrach akustycznych.