Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ
Kategorie

Okna aluminiowe czy PCV - które wybrać?

Okna aluminiowe czy PCV - które wybrać?

Wybór odpowiednich okien do domu czy mieszkania to niełatwe zadanie. Wśród wielu dostępnych na rynku materiałów dwa z nich wyróżniają się szczególnie – aluminium i PCV. Obie opcje mają swoje zalety, ale również mankamenty. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć cechy charakterystyczne zarówno okien aluminiowych, jak i modeli wykonanych z PCV, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji. Zapraszamy do lektury!

Okna aluminiowe – zalety i wady

Okna aluminiowe cieszą się dużym uznaniem wśród inwestorów głównie ze względu na swoją wytrzymałość i trwałość. Stosowanie aluminium jako materiału konstrukcyjnego sprawia, że stolarka jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy silny wiatr. Ponadto materiał ten jest niepalny, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców.

Jednym z atutów okien aluminiowych jest również ich nowoczesny design. Producenci oferują szeroki wybór kształtów oraz kolorów profili, co pozwala na dopasowanie stolarki do różnorodnych stylów architektonicznych. Stolarkę tego typu można też wykonać w znacznie większym wymiarze niż PCV. W przypadku okien aluminiowych należy jednak wspomnieć o ich niższej izolacyjności cieplnej w porównaniu do okien PCV. W celu poprawy tego parametru producenci stosują specjalne wkładki termiczne.

Okna PCV – zalety i wady

Okna PCV to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Ich główną zaletą jest doskonała izolacyjność cieplna, która przekłada się na oszczędności w kosztach ogrzewania budynków. Wysoka szczelność okien PCV sprawia, że są one również skuteczne w ochronie przed hałasem zewnętrznym. Kolejnym atutem okien PCV jest ich niska cena w porównaniu do okien aluminiowych. Dzięki temu są one dostępne dla szerokiej grupy odbiorców.

Ponadto producenci oferują wiele wzorów i kolorów profili, co pozwala na łatwe dopasowanie okien do indywidualnych potrzeb klientów. Warto również wspomnieć o atrakcyjnej cenie tych modeli w stosunku do oferowanych parametrów. Jednak okna PCV mają także swoje wady. Przykładowo są one mniej trwałe niż okna aluminiowe, a ich konstrukcja może ulec odkształceniu pod wpływem wysokich temperatur.